top of page

Hakkımda

Atiye Koç

WhatsApp Image 2022-07-10 at 23.35_edited.jpg

1989 Şubatında (İstanbul Rehberlik Araştırma Merkezi'nde) mesleğe merhaba dediğimde amacım çocuk ve ergenlerle çalışmak, onları anlamak ve gelişimsel yolculuklarına ışık tutmaktı.


Ailenin yapısını, anne- baba ilişkisini, çocuğa yönelik tutumlarını anlamadan çocuğu/ergeni tanımak, davranışını anlamak ve anlamlandırmak mümkün olamazdı. 

Bu amaçla "Aile ve Evlilik Terapileri Derneği" tarafından verilen 500 saatlik "Aile ve Çift Terapileri" eğitimini tamamlayarak çalışma alanımı "Aile ve Çift" ile genişlettim.

Tanıma ve anlamaya yönelik yaptığım bireysel çalışmalar, uyguladığım test  ve teknikler beni "Üstün Potansiyelli Çocuklarla" tanıştırdı. Kapasiteleri kadar farkındalıkları yüksek, bu özel çocuklarla 15 yıldır çalışmaya ,karşılaştıkları zorlukları aşmaları konusunda kendilerine ve ailelerine destek vermeye devam ediyorum. 


"Çocuk-Ergen", "Çift-Aile" ve "Üstün Potansiyelli Çocuklarla" olan mesleki yolculuğuma başladığı ilk günkü gibi heyecanla ve zenginleşerek devam etmekteyim.

Deneyim

1989-1995

İ.Ü. Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun oldu. İstanbul/Rehberlik Araştırma Merkezi bireysel inceleme bölümünde meslek hayatına başladı.Burada "Algı, Dikkat ,Zeka Testleri ve Psikometrik Değerlendirme" çalışmalarında  deneyim kazandı. 

1995 - 2003

Özel bir okulda “Zümre Koordinatörlüğü” görevini yürüttü.

2003 - 2005

Çapa Çocuk Psikiyatrisi Psikoloji ve Pedagoji Bölümünde “Özel Öğrenme Güçlüğü ve Dikkat Eksikliği Yaşayan Çocukların Değerlendirilmesi-Eğitimi ve Yönlendirilmesi” çalışmalarına  katıldı.

2005 - 2009

2006 - 2011

İFTİ Aile ve Evlilik Terapileri Derneği Kurucu Başkanı  Psikiyatrist Murat Dokur tarafından verilen 500 saatlik "Aile ve Çift Terapileri Eğitimini" tamamlayarak "Aile ve Çift  Terapisti” olarak ailelerle çalışmaya başladı.

Ayrıca çocuk ve ergen psikopatolojilerini tespit etmek amacıyla dünya standartlarında kullanılan projektif testler (CAT, TAT, Rorschach...) eğitimi çalışmalarını 3 yıl içinde tamamlayarak "Projektif Testler" uygulama sertifikasını aldı.

Gelişen ve değişen dünya şartlarında güncellenerek , 2013 yılından itibaren Türkiye norm çalışması yapılan  Türk Psikologlar Derneği tarafından sertifikasyon eğitimi  verilen “WİSC IV Zeka Testi” eğitimini tamamlayarak ve uygulama yetkinliğini elde etti.

Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Mastırını "Üstün Potansiyelli Çocukların Zeka ve Yaratıcılık Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi" konusu ile tamamladı.

Travma terapisi olarak da bilinen EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) eğitimini  (Ululuslararası EMDR Enstitütüsü tarafından) EMDR  1. ve 2. Düzey sertifikalandırılmış eğitimi tamamlayarak “EMDR Terapisti”  oldu.

bottom of page